2018/02/14

Astrologia mitów - SŁOŃCE

Podobny obrazPlanety w astrologii symbolizują rodzaj energii, a znaki, w których występują są równoznaczne sposobom wykorzystania tej energii. 
Znaki zodiaku - najbardziej podstawowym jest znak, w którym znajdowało się Słońce podczas Twoich narodzin.  
Patrząc na nasz Układ Słoneczny, Słońce znajduje się w jego centrum. Wokół Słońca krążą planety, planetoidy i asteroidy. Słońce porusza się w granicach pewnego pierścienia w przestrzeni zwanego Ekliptyką. Jest to tor jego pozornego ruchu wokół Ziemi ( w rzeczywistości Słońce przecież nie okrąża Ziemi)... Ekliptyka dzieli się na 360 stopni i 12 sektorów 30 - stopniowych zwanymi znakami zodiaku. Są to kolejno; Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby.
Najistotniejszym jest znak, w którym przebywało Słońce w momencie Twoich narodzin (znak solarny).
Słońce jest symbolem woli, ego, osobowości i sposobu realizowania się w życiu. Można powiedzieć, że Słońce to nasza TOŻSAMOŚĆ.
Poprzez położenie Słońca w horoskopie astrolog określa sposoby wyrażania się w życiu Twojej osobowości oraz dziedziny, w których najlepiej wyrażasz pewne aspekty siebie.   
Słońce włada znakiem Lwa. Archetypowe cechy Lwa to ambicja, otwartość, duma, charyzma i żywiołowość, bo Lew tak jak Słońce lubi znajdować się w centrum zainteresowania...Jak na Lwa przystało, odpowiedzialność i hojność jest jego mocną stroną. W negatywnych przejawach osobowość "lwia" może przerodzić się w pychę, zarozumialstwo i przesadę. Nadmiar żywiołu ognia to także przykra cecha narzucania innym swojej woli, udzielania nieproszonych rad i stawiania wysokich wymagań. Klasyczne Lwy to osoby niechętnie idące na kompromisy - czynią to tylko w słusznej sprawie i z wrodzonym sobie poczuciem godności.

W astrologii mitów znakowi Lwa, czyli Słońcu odpowiada Helios (mitologia grecka) - był Tytanem, źródłem światła i życia. Helios sunął na złotym Rydwanie po Niebie i tak tłumaczono pozorny(!) ruch Słońca nad widnokręgiem. Domeną Heliosa był zmysł wzroku.

Jak można przełożyć znaczenie mitologiczne Słońca na język mitów słowiańskich?

Słowiańskim bogiem Nieba, Słońca i Ognia był SWARÓG.

"Etymologia jego imienia może mieć związek z wyrażeniem „swarzyć się” (czyli kłócić, gniewać), aczkolwiek badacze doszukują się w imieniu Swaroga pochodzenia irańskiego, gdzie odnaleźć można słowo „hwar” oznaczające słońce, natomiast w sanskrycie „swar” to słońce, blask, niebo." (Źródło: https://slowianskibestiariusz.pl/bogowie/swarog/)

Swaróg jako bóstwo o charakterze solarnym związany jest z żywiołem ognia. Swaróg to niebiański kowal, który wykuł Słońce i umieścił je na nieboskłonie.
"Jako boski kowal wykuwał pioruny i wspomagał Peruna w walce z jego antagonistą – Welesem. W niektórych wersjach Swaróg był także stworzycielem słońca (stąd jego syn, Swarożyc/Dadźbog utożsamiany z najbliższą naszej planecie gwiazdą). Rosyjski badacz R. Jakobson porównuje go także z płomiennookim sokołem Rarogiem."(Źródło: https://slowianskibestiariusz.pl/bogowie/swarog/)

W mitologii słowiańskiej ogień był wyniesiony ponad inne żywioły.
"Echem kultu słońca wśród Słowian po chrystianizacji był utrzymujący się jeszcze długo zwyczaj pokłonu i modlitwy do wschodzącego słońca, a także święta przysięga na słońce. Śladem przedchrześcijańskiego kultu Swaroga są także liczne nazwy miejscowe, jak wielkopolski Swarzędz, pomorski Swarożyn, ruski Swaryż, czy połabski Swarzyn (obecnie Schwerin), a także tabuizowane formy imienia bóstwa obecne w takich nazwach miejscowych jak Twarożna Góra w Polsce czy Tvarog - ruiny zamku w Dobrovej w Styrii."
(Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Swaróg)

Uważa się, że Swaróg i Swarożyc to w istocie ten sam bóg słowiański, gdyż Swarożyc może oznaczać zdrobnienie imienia.
"Według kroniki Thietmara świątynia Swarożyca (Zuarasici) znajdowała się w Radogoszczy, co dało podstawę do utożsamiania Swarożyca z Radogostem." (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Swaróg)

Swarga - Kołowrót - pradawny symbol Słowian jest symbolem szczęścia, Słońca i boga Swaroga.
Jako ośmioramienny kołowrót posiada zgięte ramiona sugerujące rotację.
Swarga to archetypowe Słońce - dawca życia, urodzaju i powodzenia w boju. Jest to ogólnie pojęty symbol SZCZĘŚCIA.


Znalezione obrazy dla zapytania swarga


Kołowrót ma więc głęboki związek z siłami przyrody, a tym samym w metafizyczny sposób związany jest z astrologią i kosmologią, bowiem symbolizuje cztery żywioły, cztery pory roku i cztery strony świata...odwieczne cykle i rytmy, powtarzalność i nieustający bieg życia.

-Sarna-

9 komentarzy:

 1. Belin/Belebog to bóg słońca. Natomiast Swaróg to Uran. To Swaróg jest twórcą błyskawicy, poprzez wywyższenie w skorpionie Urana, Kukły/Cyklopy (3 oko) kują błyskawice, Pluton egzaltuje w strzelcu i Jowisz/Perun używa błyskawicy, z kolei egzaltując w raku i statystycznie najwięcej burz mamy dokładnie w 15 stopniu raka. Niektórzy mówią, że religia to nie matematyka, ale się nie znają.

  Uran rządzi wodnikiem, wodnik ma związek z tożsamością grupową, symbolizowana np. wilkami. Taką zodiakalną symbolikę użyto np w grze o tron, gdzie domy oznaczają w rzeczywistości znaki zodiaku. Śwarogi to inaczej wilczki w budownictwie drewnianym. Wodnik patronuje lutemu i trzeba zauważyć że Wieleci zwani są też Wilkami i Lutykami. Ja dodałbym, że Circipan to inna nazwa Urana, jak Dobropan Merkurego. Circi czyli czarci, co oznacza krótki, skracający, zmniejszający, lutujący, zwierający, swarzący, kiszący, kuszący, skiśniający, zgęstniający, matertlializujący, saturujący, saturnizujący dlatego Luty jest najkrótszym miesiącem. Etymologia Helmolda to oszustwo.

  Swaróg nie ma charakteru solarnego.
  Svarga/Niebo to najwyższa czakra.
  Swarożyc to Licho, Logos, celtycki Lug, Loki, Lucyfer czyli dobra/zła siła sprawcza, inaczej Przemysł/Prometeusz. Najwyższy Agniel/Ogień. On tez nie jest ogniem tylko ogniem niebiańskim, a to duża różnica, dopiero staje się ogniem w czakrach, szczególnie w najniższej gdzie nazywa się Agni/Jagnię-baran.
  Dadźbóg/Dabóg to nie Swarożyc ani Belin (słońce) lecz bóg żniw związany ze znakiem panny, stąd jest bogiem ziemi (jak każdy bóg związany z tym znakiem np, Ceres, Demeter, Vertumnus, Zemepatis, Heimdall, Dagda, Plon)

  Co do Lwa, proszę zauważyć że jest biały (grec.leuko, lit.laukopatis), a nie schwartze, ani szwarny (czyli dobrze poukładany, schludny (chłodny)), Biały Lew to masło maślane. Słowo lew wiąże się z Laba, Łaba, Alba, Elba, czyli biała/lwia rzeka.

  Kłótnie, Swargumenty mają związek z Svargą, Sworzniem, najwyższą czakrą, bo tu ścierają się myśli, następuje ich zwarcie, widzenie aury umożliwia widzenie myśli jako "kurzu", "prochu" unoszącego się nad głową. Ten Kurz "kusi" nas a nawet kąsi, bo jak mówiłem jest egzaltowany w skorpione. Wracając do kłótni, tworzą one podziały czyli Vargi w sanskrycie, jest to znane słowo w astrologii wedyjskiej. Varg to też mitologiczny wilk nordycki.
  Co do Hindusów to Śvara to pan i podobnie jak Brhama czyli Uran może oznaczać dowolne bóstwo, np Shiva to Mahaśvara; osobisty bóg, czy też swarożyc 4tej czakry, to iśwara.

  Swaróg w chrześcijaństwie byłby bogiem ojcem (który siedzi w Ouranosie/Swardze) a Swarożyc Duchem św.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd posiadasz te informacje. Jesteś w stanie polecić mi jakieś książki. Interesują mnie wierzenia słowiańskie w kombinacji z czakrami.

   Usuń
 2. Jeśli Swaróg to Bóg ojciec i jednocześnie Uran - twórca błyskawicy, który siedzi w Svardze/ Niebie, to kto jest synem Swaroga, jeśli Swarożyc to Duch św.? Jak się ma Belebog do Nieba i Urana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Uran w Niebie powoduje rozbłyski kosmiczne... ale czy potrzebuje do tego Beleboga skoro wiadomo, że aktywność Słońca wywołuje błyskawice. Czyli Belebog może być Centralnym Słońcem, które powoduje błyskawice i pioruny na ziemi (Perun/Jowisz), Swaróg zaś daje kosmiczne rozbłyski, świadomość = uraniczne olśnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że związki rodzinne są umowne i oznaczają pewne zależności. Ja bym powiedział że "synami" albo dziełami Swaroga są wszyscy bogowie. Swarożyc jest ogniem/igninem/engine'm tej struktury. Piosenka "duchu ognia" do Ducha św mogła by być równie dobrze hymnem do Swarożyca.
  Belebog to bóg świadomości która musi z powrotem osiągnąć Svargę, tymczasowo zajętą przez mgły, chmury, zimno, zło. Luke Skywalker który musi pokonać Vadera, który tak naprawdę jest dobry, tylko gra rolę złego by wydobyć z niego dobro. Wodnik czyli osoba ze słońcem w wodniku, rządzonym przez Urana, ma dostęp do jasnych niezamglonych myśli, np u wodnika Trentowskiego wiele jest jasnych myśli. Sam Uran teoretycznie może dać olśnienie, ale potrzebna jest jeszcze świadomość która musi do niego dotrzeć (zobaczyć myśl która normalnie jest ukryta przed świadomością). Więc rola Beleboga to walka o wyższą świadomość, rozszerzanie jej, rozluźnianie, wbrew siłom kosmicznego chłodu/ścisku.

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym tonie o Uranie wypowiada się Santos Bonacci. Uran jest niejako panem Nieba w najwyższej jego warstwie. Stawia Urana wyżej od Neptuna, chociaż przyjęło się myśleć, że to Neptun jest najbliżej Boga ... mimo, że daje pewien miraż i iluzje. Dzięki za przywołanie Vadera, to jakby istota rzeczy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może Santos Bonacci tak mówi bo często mówi rzeczy dobrze mi znane, przynudzając przy tym, więc nie słucham go.
  Kilka linków o Belinie bo jest u nas zupełnie nie znany:
  http://www.ruistor.ru/pred02_013.html
  http://myfhology.info/gods/slavyans/belobog.html
  http://mifolog.ru/mythology/item/f00/s00/e0000889/index.shtml
  http://carantha.com/god_belin.htm
  http://www.thezaurus.org/index2e4c.html?/webzine/belin
  Inne
  1:20 Belin na obrazie Andreia Shishkina
  https://www.youtube.com/watch?v=DVJJWeq1l6k
  Pierwsza słoweńska opera "Belin" w Midi
  https://www.youtube.com/watch?v=-k4bewe7G94
  Aria z Belina:
  https://www.youtube.com/watch?v=LbyslsnWMsQ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ten link z obrazem Shishkina, sorki
   https://www.youtube.com/watch?v=bfaA96iCURw

   Usuń
 7. Dzięki,w każdym razie ciekawe źródła podajesz, bowiem czytam w obiegowej opinii, że w kosmologii słowiańskiej Białobóg ( o ile mówimy o tym samym ;-) jest bóstwem o nieznanym rodowodzie... Belebog jako najwyższa świadomość... Uran (Svaróg) jako olśnienie i twórcza wypełniona geniuszem błyskawica, przy czym Svarga jako kosmiczny chłód, dystans... przez który trzeba się przebić. Tak, to wydaje się nawet absolutnie logiczne ;-) Odniosłabym to nawet do uniwersalnego yin i yang, gdzie yin jest bierne i zimne, a yang gorące i aktywne. Może Białobóg i Czarnobóg jako 2 biegunowe siły tworzące Prawo Jedni? Gdzie Swaróg wraz ze Svargą tworzą naturalny kosmiczny wir w polu świadomości?

  OdpowiedzUsuń