2023/07/08

Lechicka Kampania Przeciw Agresji Dźwiękowej Pojazdów. Apel do wielkopolskich Komend Policji w sezonie letnim 2023

    W związku z kolejnym sezonem letnim dla kierowców motocykli i sportowych samochodów (i niestety quadów, również jeżdżących po miejskich ulicach), zwracamy się do Komend Policji o:

    - stosowanie apeli do kierowców, aby brali pod uwagę wrażliwości dzieci, zwłaszcza noworodków, mijanych podczas jazdy, ale też podczas uruchamiania silnika, na przykład przy przejściu dla pieszych. Szczególna wrażliwość i podatność maluchów na traumy dotyczy gwałtownych, głośnych dźwięków. Warto, aby apele miały charakter odezw publicznych, umieszczanych na stronach internetowych komend policji oraz na forach lokalnych portali informacyjnych. Ponadto byłoby wskazanym prewencyjnie instruować wybranych kierowców, na przykład młodych motocyklistów - z oczywistego powodu ich niewielkiego doświadczenia (jako kierowców i jako rodziców), co wiąże się z większym ryzykiem braku przewidywalności co do wrażliwości dzieci i skutków ich przestrachu,

    - zwracanie bezpośrednie uwagi kierowcom nie stosującym się do zachowania  szczególnej ostrożności i taktu, w przypadku natężania dźwięku silnika (lub nieprzepisowo regulowanego tłumika) w miejscach, gdzie znajdują się spacerowicze z dziećmi i zwierzętami (równie podatnymi na stres i traumę).

    Kampanię Przeciw Agresji  Dźwiękowej Pojazdów prowadzimy od roku 2020, stwierdziwszy jednocześnie i dużą skalę problemu, i brak jakiegokolwiek głosu w tej kwestii w przestrzeni publicznej. Od czasu PRL, ale i od roku 2020, zjawisko nonszalancji stanowiącej o udręce wielu rodziców, przechodniów, zwierząt, a nade wszystko o traumach niemowląt i kilkulatków - wciąż rośnie. Wynika to z kilku czynników, do których nawiązywaliśmy w poprzednich latach w publikacjach i listach/e-mailach kierowanych do instytucji i ośrodków szkolenia kierowców. Niewątpliwie trzy decydujące platformy przekazu mogą realnie zwiększyć narodową, powszechną świadomość w skali problemu, który można też wpisać na listę niewystarczająco nagłośnionych patologii społecznych:

    - apele i pouczenia policji 

    - dodatkowy przekaz w ramach szkolenia kierowców

    - ożywianie na forach publicznych tematu zainicjowanego naszą kampanią.

    Problem jest zdecydowanie ogólnokrajowy i coraz bardziej zauważalny, na co wpływa i bezradność ludzi narażonych na agresję dźwiękową, jak i bierność wszelkich instytucji, które z racji swych funkcji powinny okazać aktywność dla neutralizowania tak negatywnego, powszechnego, codziennego zjawiska. Jako Stowarzyszenie umiejscowione w Gnieźnie, nie ograniczamy żadnych kampanii do przestrzeni lokalnej, bo właściwie wszystkie dotyczą spraw narodowych. Załączamy głos warszawianki, która zareagowała na naszą publikację w czerwcu:

     Od około 3-4 lat, słucham ryku rajdowych motocyklistów. Od rana do nocy, szczególnie lubią porę późnej nocy. Samochodów mniej, można nacisnąć gaz do dechy... Urządzanie wyścigów to już normalka od wczesnej wiosny. Warszawa, Centrum Pragi Północ, zapomnianej przez patrole policji. Nie wierzę, że nie wiedzą co się dzieje. A niestety, dzieje się. Nawet wypadek młodego maniaka skuterowca nic nie zmienił... na szczęście przeżył. Dołączam do kampanii, wraz z umęczonymi dorosłymi.

    Na koniec podkreślamy:

    1. Przekazy kierowane do instytucji i policji w ramach kampanii nie są ich krytyką, lecz wezwaniem o przejrzenie skali problemu i uruchomienie jakichkolwiek środków neutralizujących.

    2. Kampania ani ta, ani inne w ramach uzdrawiania przestrzeni narodowej, jakie prowadzimy w ramach słowiańsko-patriotycznego profilu Stowarzyszenia, nigdy nie są podparte intencją skłócenia Narodu, lecz jego zjednoczenia, między innymi poprzez zmobilizowanie we wzajemnej ochronie i poszanowaniu. Skłócenie narodowe nasila wzajemny brak życzliwości i taktu, jedność zasila z kolei okazanie szacunku i wola współpracy.

    3. Lechicka Kampania Przeciw Agresji Dźwiękowej Pojazdów oparta jest na rodzimych, słowiańskich tradycjach wzajemnej życzliwości i szczególnego skupienia na ochronie Dzieci własnych i Rodaków przed wszelkim stresem, lękiem i urazami.

    Czcibor i Dobromiła

    Stowarzyszenie Lechistan Gniezno - Serce Rodu

    Apel został przesłany do wielkopolskich komisariatów policji w: Gnieźnie, Poznaniu, Ostrowie, Jarocinie, Krotoszynie, Środzie, Wrześni, Złotowie, Pile, Czarnkowie, Chodzieży, Wągrowcu, Obornikach, Szamotułach, Ostrzeszowie, Rawiczu, Międzychodzie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Śremie, Słupcy, Kole, Kaliszu, Koninie, Wolsztynie, Grodzisku, Pleszewie, Turku, Kościanie, Kępnie i Gostyniu.

    Ilustracja ze strony - https://crabapplephotography.com/2016/07/28/acton-newborn-photography-baby-girl/

 

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz