2022/11/03

Chłopaki do wzięcia - ponawiamy sprzeciw wobec seksualizacji Polskich Dzieci. E-mail do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 

    Witamy.

    W dniu 11 stycznia 2021 roku przesłaliśmy do Państwa powiadomienie o nadużyciach ze strony Telewizji Polsat na przykładzie seryjnego programu Chłopaki do wzięcia (nadawanego na kanale Polsat i Polsat Play. W przesłanym do KKRiT e-mailu, pisaliśmy między innymi, że program ten "jest emitowany na kanałach Polsat i Polsat Play, także w czasie łatwo dostępnym dla nieletniego widza. Tym bardziej nie można zagwarantować, że treści tego serialu dokumentalnego nie będą odbierane przez pozbawione nadzoru dzieci i nastolatków, albo też - że będą one widzami chronionymi przez Rodziców świadomych i skłonnych do naświetlenia patologii widocznych w przekazie. Program jest dozwolony dla widza od lat 12 - co oznacza, że jest dozwolony dla starszych dzieci, ponieważ wiek 12-14 lat oznacza wciąż dzieci. 

     Ktokolwiek ustalił takie kryteria, skierował do nieletniego odbiorcy przekazy, które powinny być dostępne od lat co najmniej 16, i emitowane po godzinie 21.00 z wyraźnym oznaczeniem program zawiera treści o charakterze wulgarnym i seksualnym. W ciągu kilku lat charakter serialu transformował się w kierunku zwiększonej kontrowersji, ostatecznie traktując bazową formułę matrymonialną jako punkt wyjściowy do scen przekraczających granice taktu, dobrego smaku, dobrych obyczajów i bezpieczeństwa młodszych odbiorców, oraz poczucia godności dziewcząt i kobiet.

     "Chłopaki do wzięcia" dostarczają nieletnim odbiorcom przekazy, w których, z uwagi na wiek i ograniczone doświadczenie, nie mają wystarczającej zdolności filtrowania i oddzielania norm od patologii. Tym samym program naraża dzieci i młodzież na wulgaryzację, seksualizację oraz bezkrytyczne przyjmowanie patologicznych wzorców."

    W dniu 10.06.2021 odpisali Państwo następująco:

    Szanowni Państwo,

    W związku z wystąpieniem z 11 stycznia 2021 roku, dotyczącym treści cyklu audycji pt. „Chłopaki do wzięcia”, emitowanego w programie Polsat, w szczególności odcinków: 214, 217, 219, 227, 228, uprzejmie informuję, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonała analizy argumentów przedstawionych przez nadawcę oraz zapoznała się z nagraniem audycji.
    Analiza wykazała, że w odcinku 217 występują wulgarne sformułowania, a także wypowiedzi o wulgarnym kontekście, które nie były poddane żadnym technicznym zabiegom wytłumienia, pomimo iż inne, podobne zwroty, zostały wygłuszone.
    Tego rodzaju działalność nadawcy narusza przepis zawarty w art. 18 ust. 7 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), który nakłada obowiązek dbania o poprawność języka i przeciwdziałanie jego wulgaryzacji.
    Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy wystąpienie, w którym zwrócił się o uwzględnienie w działalności programowej powyższego zobowiązania.
    Uprzejmie proszę o przyjęcie wyżej wymienionych informacji.
    Z poważaniem,

    Anna Szydłowska-Żurawska
    Dyrektor Departamentu Prezydialnego 
 
    Po upływie 16 miesięcy od uzyskanej odpowiedzi przekazujemy Państwu aktualne wnioski, składające się niniejszym na ponowioną skargę na Zarząd Telewizji Polsat:
    1. Ogranicznik wiekowy programu nie został podniesiony i nadal stanowi ofertę dla dzieci 12-15 letnich.
    2. Pora emisji także nie separuje dzieci od programu - jest emitowany nie tylko wieczorem, ale i rano, i po południu.
    3. Mimo utrzymania dotychczasowego ogranicznika wiekowego na poziomie 12 lat, producenci nie zmienili treści programowej, wciąż przekazującej patologiczne wzorce oraz wyrażenia wulgarne i seksualizujące.
    4. Poza tym, że nowe, w tym tegoroczne odcinki utrzymały dotychczasową formułę, Polsat emituje także powtórnie odcinki starsze, z treścią nie poddaną żadnym zmianom w odniesieniu do widzów-dzieci.
    5. Zarząd stacji nie potraktował ani naszych uwag ani Państwa zaleceń odpowiedzialnie, co przede wszystkim oznacza utrzymanie emitowanych patologicznie wzorcujących treści dla wielu polskich dzieci. 
     6. Tym samym stacja bierze udział w procesie seksualizacji dzieci i młodzieży, który to proces jest wyjątkowo destrukcyjny i nieakceptowany przez społeczeństwo.
 
    Fragmenty z najnowszych odcinków serii:
    - odcinek 275, emisja: sobota, 15.10.22, godzina 17.45.
    Następna kobieta, którą spotkałem, to była Monika. Spędziłem z nią noc, doszło do stosunku. Później spotkałem się z inną; nie było, że seks czy coś takiego, tylko buzi-buzi. [...] Siedzę sobie na foteliku, a ona przechodzi sobie koło mnie całkiem topless. [...] Piersi ma ładne. [...] Ja się nie wstydzę swojego ciała. [...] Kochaniutka, czekam na seksowną foteczkę.
    - odcinek 276, emisja: sobota, 15.10.22, godzina 18.15.
     Ona ciągle chodzi nago, obojętne czy byłby tata czy sąsiad. Ona się tego nie wstydzi, opala się nago na swoim balkonie. [...] Dla mnie nagość i seks to dwa różne tematy. [...] Dla mnie jej zachowanie było prowokacją. [...]  Seks bardzo ważny jest, a po pierwsze kobiety się robią chore jak seksu nie uprawiasz (na końcu odcinka w ramach zapowiedzi kolejnego).
    - Odcinek 280, emisja: niedziela, godzina 21.30. Jakkolwiek jest to tak zwana bezpieczna pora emisji, to Polsat przesuwa pory emisji przy okazji powtórek odcinków, które uprzednio były wyświetlane w paśmie dnia. Ogranicznik od lat 12 jest utrzymany.
    Piersi Kariny to nie jest dobry argument do tego, żeby wracać do tej samej rzeki. [...] Lubię erotykę i lubię zwracać na siebie uwagę. Treści odcinka towarzyszą nietaktowne i natrętne zbliżenia kamery, na przykład na dekolt uczestniczki.

    Nasuwają się pytania:
    1. Kto w Polsce ustala ograniczenia wiekowe dla programów emitowanych w telewizji? Czy jest to osobno rozstrzygane przez zarządy poszczególnych stacji czy też zobowiązuje ich wszystkich ustawa?
    2. Jaki jest udział w ustalaniu ograniczników wiekowych Krajowej Komisji Radia i Telewizji?
    3. Czy do ustaleń takich są angażowani pedagodzy i psychologowie? Którzy konkretnie? Gdzie zrzeszeni?
    4. Jakie powody każą takim konsultantom uznać program Chłopaki do wzięcia za właściwy dla dwunastoletnich dzieci?
     
    Naszym zdaniem: 12 lat to krytyczny wiek dla dziecka, które stoi na rozdrożu między przekazami i naukami rodziców i nauczycieli a własnym wartościowaniem, formowaniem światopoglądu i zasad etycznych.
 
    Wniosek końcowy. 
    Mimo upływu długiego czasu stacja podtrzymała swoje ustalenia dotyczące programu i zignorowała zalecenia KKRiT. Tym samym w ciągu tego czasu nieznana liczba dzieci polskich zetknęła się wzorcami zawartymi w treści serii. Apelujemy o podjęcie bardziej stanowczych kroków i upewnienie się, że stawiane wymagania są respektowane, bo tylko to zwiększa gwarancje ochronne młodszym dzieciom. Zwracamy się też o wzięcie pod uwagę obyczajowości słowiańskiej, która tradycyjnie mocno skupia się na ochronie dzieci i prawach rodziców do przekazywania potomstwu wartości i zasad zgodnych z przekonaniami tychże rodziców. Należy podkreślić, że swobodne podejście scenarzystów i producentów telewizyjnych może łatwo sabotować długotrwałą pracę rodziców nad ukształtowaniem etycznym i światopoglądowym ich dzieci
    Naszym zdaniem: Państwa decyzje i czas ich podejmowania, a także konsekwentne ich egzekwowanie - mają oczywisty wpływ na kształtowany poziom etyczny i kulturalny dzieci i młodzieży jako odbiorców medialnych przekazów, które - nikt tego nie zaneguje - mają na wyżej wymienione cechy bardzo duży wpływ. Innymi słowy uczestniczą Państwo tak w ochronie wrażliwości i wartości młodych widzów - jak w ich kształtowaniu jako członków społeczeństwa.
    Z pozdrowieniami,
    Zarząd Stowarzyszenia Lechistan Gniezno - Serce Rodu,
w dniu 3.11.2022.
 
    Powyższy list, oprócz nadania go KRRiT, został także, w dostosowanej formie, przesłany Rzecznikowi Praw Dziecka i Rzecznikowi Praw Rodziców.  
    Wszelkie korespondencje, interakcje i działania Stowarzyszenia Lechistan Gniezno - Serce Rodu są publikowane na forach lokalnych i ogólnokrajowych.
 
*** 
    Ilustracja ze strony - https://mastripiece.com/drawings.html
    Wcześniejsza korespondencja/publikacja w sprawie programu Chłopaki do wzięcia:
    - Chłopaki do wzięcia, czyli seksualizacja, wulgaryzacja i pośmiewisko w dobroczynnej otoczce https://lechickieodrodzenie555.blogspot.com/2021/11/chopaki-do-wziecia-czyli-seksualizacja.html
    - Seksualizacja w programie Chłopaki do wzięcia - odpowiedź KKRiT na doniesienie Stowarzyszenia Lechistan Gniezno -  https://lechickieodrodzenie555.blogspot.com/2021/11/seksualizacja-w-programie-chopaki-do.html 
     
 

    Forum na FB


Forum na FB
 

5 komentarzy:

 1. Witajcie. O tv duzo by mowic ale lepiej nie ogladac wcale. Nie mam tv od lat i kiedy zdarzy mi sie byc tam gdzie telewizor trudno nadziwic sie jak glupie delikatnie mowiac sa tam tresci. A szkodliwe i hipnotyzujace. Brrr. Podziwiam Was za proby dotarcia do umyslow czy serc telewizyjnych bonzow. Ale w czasach gdy ludzie masowo sie budza tv odejdzie w zapomnienie. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za Wasze dzialanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie mam telewizora do bardzo dawna i jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu.
   Szkoda prądu, dosłownie i w przenośni.

   Usuń
  2. Witaj :) Coraz więcej ludzi, zresztą od dobrych paru lat, odstawia TV i ten ruch zawsze jest na plus. Nie mniej nie chodzi tylko o dobro kilkunastu tysięcy najbardziej świadomych Polaków, ale o możliwie dużej części Narodu, w tym wszystkich dzieci, a tych nadal sporo ogląda TV i wpada w sidła degeneracji. W miarę transformacji i uaktywniania nadzmysłów TV zostanie odstawiona, ale ma jeszcze przed sobą ważne zadanie - prawda i Weda zamiast odpadowych treści czyli warto ją los Facebooka, który pomyślany jako młot na nasze umysły dziś dynamicznie i z rosnącym zasięgiem budzi Polaków prawdą.
   Poza naszym działaniem jako transformowaniem TV jest jeszcze aspekt siania ziarna - każdy zapis, interakcja z mediami, systemem, itp, jest publikowana i trafia do Rodaków. Całość zatem ma szersze pole procesowe. :)
   Pozdrawiamy, dziękujemy za serdeczny komemtarz :)
   Czcibor i Dobromiła

   Usuń
 2. Korekta uzupełniająca :D *chodzi o rozwinięcie nadzmysłów ludzi. Przewidywałem zakończenie i TV i aktorstwa kilka lat temu w jednej z publikacji - będziemy po prostu na innych łączach i potrzebach. Ale wszystko ma swój czas...

  OdpowiedzUsuń
 3. Edyta i Tomasz Semikowie
  Zarząd Stowarzyszenia
  Lechistan Gniezno – Serce Rodu
  Szanowni Państwo,
  W związku z wystąpieniem z 3 listopada 2022 roku, dotyczącym treści cyklu audycji pt. „Chłopaki do wzięcia” uprzejmie informuję, że zwróciliśmy się do nadawcy programu Polsat o przekazanie materiałów niezbędnych do zajęcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stanowiska wobec przedstawionych zarzutów.
  Informację dotyczącą dalszych działań KRRiT w tej sprawie przekażemy Państwu w przewidywanym terminie 2 miesięcy od daty otrzymania dokumentacji od nadawcy.
  Z poważaniem Anna Szydłowska-Żurawska
  Dyrektor Departamentu Prezydialnego

  OdpowiedzUsuń